Skip to main content

Local High-School Sports Playoff Schedule

May 26, 2011

SOUTH KINGSTOWN - It's that time of year again when every local high-school athlete is hoping that all of their blood and sweat during their respective regular seasons will be worth it as they battle for possible division and state championships this week.

Here's a rundown of the complete schedule of all of the area teams competing this week up until Sunday. The schedule will be updated here at ricentral.com as the brackets and results become available.

Wednesday, May 25 (FINAL SCORES)
BASEBALL
Division I
St. Raphael 4, East Greenwich 2
Middletown 4, South Kingstown 3
North Kingstown 4, East Providence 3

Division II
West Warwick 13, Exeter-West Greenwich 2 (Five Innings)
Prout 7, Classical 4
Tolman 6, Narragansett 4

BOYS LACROSSE
Division II
South Kingstown 13, Providence Country Day 6 (SK next plays on Wed., June 1 vs. Prout/Lincoln winner)

Thursday, May 26
BASEBALL
Division I
East Greenwich at Lincoln, 4 p.m.
Pilgrim at North Kingstown, 4 p.m.
Toll Gate at South Kingstown, 4 p.m.

Division II
Classical at Narragansett (Sprague Park), 3 p.m.
Ponaganset at West Warwick (McCarthy Stadium), 4 p.m.
Exeter-West Greenwich at Woonsocket (Barry Field), 4 p.m.
Tolman at Prout, 5:15 p.m.

BOYS LACROSSE
Division I
Narragansett at Portsmouth, 4 p.m. (Winner plays La Salle on Thursday, June 2 at 6 p.m. at RIC)

Division II
Lincoln v. Prout (Cristofaro Park), 3:45 p.m. (If Prout wins, it will host SK on Wednesday, June 1.)
East Greenwich at Cumberland, 6:30 p.m. (If EG wins, it will either host Middletown or visit Mount St. Charles on Wednesday, June 1.)

Division III
East Providence at Narragansett, 4 p.m. (If Narragansett wins, it travels to Smithfield on Wednesday, June 1 at 7 p.m.)

GIRLS LACROSSE
Division I
South Kingstown at North Kingstown, 4 p.m. (Winner plays Wednesday, June 1 at RIC at 8 p.m.)
Prout at Barrington, 5 p.m. (If Prout wins, it Wednesday, June 1 at RIC at 6 p.m.)
Bay View at East Greenwich, 6:30 p.m. (If EG wins, it plays Wednesday, June 1 at RIC at 6 p.m.)

Division II
Narragansett at Lincoln, 4 p.m. (If Narragansett wins, it plays either at Middletown or Portsmouth on Wednesday, June 1.)

Friday, May 27
BOYS TENNIS
Division III
Burrillville at Exeter-West Greenwich, 3 p.m.

Saturday, May 28
BOYS TENNIS
Division I Semifinals (at Slater Park, Pawtucket)
South Kingstown v. winner of Bishop Hendricken/Smithfield, 12 p.m. (If SK wins, will play on Monday, May 30 at 2 p.m. for D-I Championship)

Division II Semifinals (at Wheeler Farms, Seekonk, Mass.)
East Greenwich v. winner of Ponaganset/Portsmouth, 12 p.m. (If EG wins, will play on Monday, May 30 at 12 p.m. for D-II Championship)

Sunday, May 29
BOYS TENNIS
Individual State Singles Championships (at Slater Park, Pawtucket)
Dan Hansen (North Kingstown) v. Matt Kuhar (Smithfield), 2 p.m.

Individual State Doubles Championships (at Slater Park, Pawtucket)
Tim Blais/Ross Bouchard (South Kingstown) v. Allen Calbi/Cameron Miller (North Kingstown), 2 p.m.

View more articles in:

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes